1. Womic Steel: Produktionskapaciteter og virksomhedens styrke
Womic Steel Group er en førende producent og global eksportør med over 20 års ekspertise i produktion af rørprodukter i kulstof, legering og rustfrit stål. Vores topmoderne anlæg spænder over en omfattende produktionskapacitet, der overstiger10.000 tons om månedentil sømløse rør.
Produktionsstørrelsesområde:Sømløse rør fra YD 1/4" til 24" (10,3 mm – 610 mm) med vægtykkelse fra SCH10 til XXS.
Kvalitetscertificeringer og overholdelse af lovgivning:
ISO 9001:2015Certificeret kvalitetsstyringssystem.
PED 2014/68/EU Bilag I, afsnit 4.3 Overholdelse:Womic Steels kedelrør opfylder de væsentlige sikkerhedskrav i trykudstyrsdirektivet.CE-mærkning(eller overensstemmelsescertifikat) er tilgængeligt efter anmodning for at fremme problemfri toldbehandling og projektgodkendelse inden for Det Europæiske Økonomiske Samarbejdsområde.
EN 10204 3.2 Certificering:Ud over standard 2.2 og 3.1 MTC'er leverer vi produkter med inspektionscertifikat 3.2, valideret af EU-autoriserede tredjepartsorganer (TÜV, LR, BV) til kritiske kedelapplikationer, der kræver fuld sporbarhed.
Godkendelser fra tredjepartsinspektion (TPI):Vores produkter og produktionsprocesser er godkendt og revideret af store internationale agenturer og klassifikationsselskaber, herunderSGS, BV, ABS, LR, DNV og GL.
Global anerkendelse:Womic Steel er en betroet leverandør til Fortune 500-energiselskaber og globale EPC-entreprenører og betjener over 80 lande i Sydøstasien, Europa, Mellemøsten og Amerika.
2.EN10216 P235GH: Materialesammensætning og ydeevne
X10CrMoVNb9-1 (Stålnummer1,4903), almindeligvis omtalt somKlasse P91ellerT91, er enavanceret 9% krom-molybdæn-vanadium-niobium legeringsstålSpecielt designet til ekstremt høje temperaturer i trykbærende udstyr. Betegnelsen "X10" angiver et højtlegeret stål med ca. 0,10% kulstof, "CrMoVNb" betegner krom-molybdæn-vanadium-niobium-legeringssystem, og "9-1" repræsenterer ca. 9% krom og 1% molybdæn. P91 er etmartensitisk krybebestandigt stålder tilbyderenestående krybebrudstyrke og oxidationsmodstandved temperaturer op til 620 °C, hvilket gør den til industristandarden for ultra-superkritiske kraftværkers hoveddamprør og -samlerør.
Kemisk sammensætning (støbeanalyse, masseprocent)
| Element | C | Si | Mn | P | S | Cr | Mo | Ni | V | Nb | Al | N |
| Min. % | 0,08 | 0,20 | 0,30 | — | — | 8.00 | 0,85 | — | 0,18 | 0,06 | — | 0,030 |
| Maks. % | 0,12 | 0,50 | 0,60 | 0,020 | 0,010 | 9,50 | 1,05 | 0,40 | 0,25 | 0,10 | 0,020 | 0,070 |
*Bemærk: Det høje kromindhold (8,0-9,5%) giver enestående oxidations- og korrosionsbestandighed ved forhøjede temperaturer. Vanadium og niobium danner fine udfældninger, der forbedrer krybestyrken betydeligt. Streng kontrol af fosfor-, svovl- og tramp-elementer sikrer optimal sejhed og svejsbarhed for tykvæggede komponenter.*
Mekaniske egenskaber (stuetemperatur)
| Ejendom | Værdi |
| Leveringsbetingelse | Normaliseret og tempereret (+NT) ved 1040-1090°C |
| Flydespænding (ReH) | ≥ 450 MPa(for T ≤ 16 mm) |
| Trækstyrke (Rm) | 620 – 850 MPa |
| Forlængelse (A min) | 19% (Langsgående) / 17% (Tværgående) |
*Bemærk: Den normaliserede og tempererede (+NT) varmebehandling producerer en tempereret martensitisk mikrostruktur med fine udfældninger, hvilket giver optimeret højtemperaturstyrke, sejhed og krybemodstand til ekstreme driftsforhold op til 620 °C.*
Højtemperaturkrybeegenskaber
| Temperatur (°C) | 500 | 550 | 600 | 620 |
| Flydespænding (MPa) | ≥385 | ≥360 | ≥330 | ≥300 |
| Krybebrudstyrke (100.000 timer) | 240 | 170 | 120 | 95 |
*Bemærk: P91 opretholder en nyttig styrke op til 620°C og overgår betydeligt både 16Mo3 (500°C-grænse) og 13CrMo4-5 (550°C-grænse), hvilket gør det til det foretrukne materiale til ultra-superkritiske kraftværksapplikationer.*
3. Dimensionsområde og overholdelse af standarder
Womic Steel leverer X10CrMoVNb9-1 (P91) rør på tværs af et bredt dimensionsspektrum, der er fuldt ud i overensstemmelse med de nyeste EN 10216-2:2024 standarder.
| Punkt | Specifikation |
| Standard | EN 10216-2:2024 (Sømløse rør til trykformål – Ulegerede og legerede stålrør med specificerede egenskaber ved forhøjede temperaturer) |
| Grad | X10CrMoVNb9-1 (1,4903) / P91 |
| Ydre diameter | 10,3 mm – 610 mm (1/4" – 24") |
| Vægtykkelse | 2,0 mm – 60,0 mm (SCH10 – XXS) |
| Leveringsbetingelse | Normaliseret og tempereret (+NT) |
| Inspektionskategorier | TC1 / TC2 (EN 10204 Type 2.2 testrapport) |
3. Tilgængelige dimensioner og specifikationer
| NB | Størrelse | OD mm | SCH40'erne mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10.29 | 1,24 | 1,73 | 2,41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2.24 | 3.02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2,31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21.34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7,47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3,38 | 1,65 | 2,77 | 3,38 | 4,55 | 4,55 | 6,35 | 9.09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6,35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5,08 | 5,08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5,54 | 5,54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3,05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9,53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3” | 88,90 | 5,49 | 2.11 | 3,05 | 5,49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3,05 | 5,74 | 8.08 | 8.08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6.02 | 2.11 | 3,05 | 6.02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13,49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3,40 | 6,55 | 9,53 | 9,53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6” | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3,40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14.27 | 18.26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6,35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10” | 273,05 | 9.27 | 3,40 | 4.19 | 6,35 | 9.27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12” | 323,85 | 9,53 | 3,96 | 4,57 | 6,35 | 10.31 | 14.27 | 12,70 | 17.48 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14” | 355,60 | 9,53 | 3,96 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16” | 406,40 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21.44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18” | 457,20 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6,35 | 7,92 | 14.27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20” | 508,00 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38,10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22” | 558,80 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6,35 | 9,53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24” | 609,60 | 9,53 | 5,54 | 6,35 | 6,35 | 9,53 | 17.48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 |
4. Fælles kedler, varmevekslerrørstandarder og kvalitet fremstillet af Womic Steel
| Standard | Stålkvaliteter |
| Kedelrør (sømløse og svejsede) | |
| ASTM A178: Elektrisk-modstandssvejsede kulstofstål- og kulstof-manganstålkedelrør | A178 Grad A, Grad C, Grad D |
| ASTM A179: Sømløse koldtrukne varmeveksler- og kondensatorrør af lavkulstofstål | A179 Grad C |
| ASTM A192: Sømløse kedelrør af kulstofstål til højt tryk | A192 |
| ASTM A199: Sømløse koldtrukne varmeveksler- og kondensatorrør af mellemlegeret stål | T5, T5b, T7, T9, T11, T22 |
| ASTM A200: Sømløse mellemlegeringsstålrør til raffinaderibrug | T5, T5b, T7, T9, T11, T22 |
| ASTM A209: Sømløse kedel- og overhederrør af kulstof-molybdænlegeringsstål | T1, T1a, T1b |
| ASTM A210: Sømløse rør til kedel- og overhedere af medium kulstofstål | A210 Grad A-1, Grad C |
| ASTM A213: Sømløse ferritiske og austenitiske legeringsstålrør til kedel-, overheder- og varmevekslere | T2, T5, T5b, T9, T11, T12, T17, T21, T22, T23, T24, T36, T91, T92, T122, TP304, TP304L, TP304H, TP309, TP309H, TP310, TP310, TP310, TP310, TP316H, TP321, TP321H, TP347, TP347H, TP347HFG |
| ASTM A250: Elektrisk modstandssvejsede ferritiske legeringsstålkedel- og overhederrør | T1, T1a, T1b, T2, T5, T9, T11, T22 |
| ASTM A556: Sømløse koldtrukne kulstofstålfødevandsrør | A556 Grad A2, Grad B2, Grad C2 |
| Rør og slanger af legeret stål (krom-molybden) | |
| ASTM A335: Sømløs ferritisk legeringsstålrør til højtemperaturdrift | P1, P2, P5, P5b, P5c, P9, P11, P12, P15, P21, P22, P23, P24, P36, P91, P92, P122, P911 |
| ASTM A369: Sømløst ferritisk legeringsstålrør til højtemperaturdrift | FP1, FP2, FP5, FP5b, FP5c, FP9, FP11, FP12, FP21, FP22, FP91 |
| ASTM A213 (legeringskvaliteter): Sømløse kedelrør af ferritisk legeret stål | T1, T1a, T1b, T2, T5, T5b, T9, T11, T12, T17, T21, T22, T23, T24, T36, T91, T92, T122 |
| EN 10216-5: Sømløse rustfri stålrør til trykformål | 1,4301, 1,4307, 1,4401, 1,4404, 1,4432, 1,4435, 1,4436, 1,4541, 1,4550, 1,4571 |
| EN 10305-1: Sømløse koldtrukne præcisionsstålrør | E215, E235, E355 |
| EN 10305-2: Svejsede koldtrukne præcisionsstålrør | E215, E235, E355 |
| Tyske standarder (DIN) | |
| DIN 17175: Sømløse stålrør til brug ved forhøjede temperaturer | St35.8, St45.8, 10CrMo910, 13CrMo44, 14MoV63, 15Mo3 |
| JIS G3454: Kulstofstålrør til trykbetjening | STPG370, STPG410 |
| JIS G3455: Kulstofstålrør til højtryksdrift | STS370, STS410, STS480 |
| JIS G3456: Kulstofstålrør til højtemperaturbrug | STPT370, STPT410, STPT480 |
| JIS G3461: Kedel- og varmevekslerrør i kulstofstål | STB340, STB410, STB510 |
| JIS G3462: Kedel- og varmevekslerrør i legeret stål | STBA12, STBA13, STBA20, STBA22, STBA23, STBA24, STBA25, STBA26, STBA28, STBA29 |
| GB/T 3087: Sømløse stålrør til lav- og mellemtrykskedler | 10, 20 |
| GB/T 5310: Sømløse stålrør til højtrykskedler | 20G, 20MnG, 25MnG, 15MoG, 20MoG, 12CrMoG, 15CrMoG, 12Cr2MoG, 12Cr1MoVG, 12Cr2MoWVTiB, 07Cr2MoW2VNbB, 10Cr9Mo1VNbN, 10Cr11MoW2VNbCuBN |
| GB/T 6479: Sømløse stålrør til højtryks kemisk gødningsudstyr | 10, 20, 16Mn, 12CrMo, 15CrMo, 12Cr2Mo, 12Cr5MoI, 12Cr9MoI |
| Anvendelse: Kedel, overheder, varmeveksler, petrokemisk industri, kraftproduktion, naturgas, raffinaderi, højtemperaturdrift, ætsende miljøer, fremstilling af mekanisk udstyr | |
5. Fremstillingsproces
Produktionsworkflow (koldtrukne sømløse rørproces):
● Inspektion af råmaterialer: Indgående runde emner verificeres for kemisk sammensætning og overfladekvalitet. Materialet adskilles korrekt efter kvalitet og varmenummer for at sikre fuld sporbarhed.
● Opvarmning og gennemboring af barrer: Barrer opvarmes til smedetemperatur i roterherdovne og gennembores via en krydsvalsemølle for at danne hule rørskaller.
● Koldtrækning: De hule skaller gennemgår en eller flere koldtrækningspassager gennem præcisionsdyser og over dorne for at opnå den nødvendige ydre diameter, vægtykkelse og dimensionstolerancer.
● Mellemliggende varmebehandling: Mellem trækningspassager kan rørene gennemgå mellemliggende udglødning eller normalisering for at afhjælpe deformationshærdning og genoprette duktiliteten til efterfølgende bearbejdning.
● Endelig varmebehandling: Rørene modtager en endelig varmebehandling (normalisering, udglødning eller spændingsaflastning) i henhold til gældende standarder for at opnå specificerede mekaniske egenskaber og kornstruktur.
● Rettning og skæring: Præcisionsretning for at opfylde standard rethedstolerancer, efterfulgt af skæring til præcist bestilte længder med rene, gratfri ender.
● Efterbehandling og overfladeinspektion: Visuel inspektion for at sikre frihed af overfladefejl såsom revner, folder, overlap og skorper. Endeaffasning eller glat endeafslutning efter behov.
6. Kvalitetskontrol
Kontrol af råmaterialer → Kemisk analyse → Mekanisk test → Visuel inspektion → Dimensionskontrol → Bøjningstest → Slagprøvning → Interkrystallinsk korrosionstest → Ikke-destruktiv undersøgelse (UT, MT, PT) → Udvidelses- og udfladningstest → Hårdhedstest → Trykprøvning → Ferritindholdstest → Metallografitest → Korrosionstest → Hvirvelstrømstest → Saltspraytest → Korrosionsbestandighedstest → Vibrationstest → Grubetæringstest → Inspektion af maling og belægning → Dokumentationsgennemgang
7. Primære anvendelser
Sømløse kedelrør er essentielle komponenter i højtemperatur- og højtryksmiljøer på tværs af forskellige brancher:
Strømproduktion:Kedelvandsvægge, economizers, overhedere, genopvarmere, samlere og hoveddamprørledninger i termiske kraftværker og kombinerede cyklusser.
Industrielle kedler:Dampgenereringssystemer, varmtvandskedler og spildvarmegenvindingskedler til produktionsfaciliteter.
Petrokemisk og raffineret industri:Varmevekslere, procesvarmere, krakningsovne og væskeoverføringslinjer til høje temperaturer.
Trykbeholdere:Skaller, tromler og komponenter til trykbeholdere, der opererer ved forhøjede temperaturer.
Kemisk forarbejdning:Reaktorer, reformere og rørsystemer, der håndterer gasser og væsker ved høj temperatur.
EPC og anlægsrørledninger:Proces- og forsyningsrør i olieraffinaderier, gasforarbejdningsanlæg og petrokemiske komplekser.
8. Emballage og forsendelse:
Legeringsrør pakkes og sendes med største omhu for at sikre deres beskyttelse under transport. Her er en beskrivelse af emballerings- og forsendelsesprocessen:
Emballage:
Beskyttende belægning:Før emballering er kedelrør ofte belagt med et lag rustbeskyttelsesolie eller beskyttende lak for at forhindre overfladekorrosion og oxidation under opbevaring og transport.
Bundling:Rør af lignende størrelser og specifikationer bundtes omhyggeligt sammen. De fastgøres med stålstropper eller kraftige plastikbånd for at forhindre bevægelse i bundtet.
Endestykker:Endehætter af plast eller metal placeres i begge ender af rørene for at beskytte skrå ender, glatte ender og gevindforbindelser mod stødskader og indtrængen af snavs.
Polstring og dæmpning:Polstringsmaterialer som skum, bobleplast eller bølgepap bruges til at give polstring og forhindre slid eller stødskader under håndtering og transport.
Trækasser eller -kasser:For tyndvæggede rør, præcisions-koldtrukne rør eller premium-eksportordrer kan rør pakkes i robuste trækasser eller krydsfinerkasser for at give forbedret beskyttelse mod eksterne kræfter og hårdhændet håndtering.
9. Forsendelse:
Transportform:Kedelrør sendes typisk med lastbiler, containerskibe eller jernbanefragt, afhængigt af destination, ordremængde og leveringshastighed. Luftfragt er tilgængelig for tidskritiske forsendelser.
Containerisering:Rør læsses i standard 20 fods eller 40 fods fragtcontainere for at sikre sikker og organiseret transport. Containerlæsning beskytter lasten mod vejrforhold, fugt og eksterne forurenende stoffer.
Mærkning og dokumentation:Hver pakke er tydeligt mærket med vigtige oplysninger, herunder materialekvalitet, standard, dimensioner, varmenummer, mængde og håndteringsinstruktioner. Komplette forsendelsesdokumenter udarbejdes til toldbehandling og fragtsporing.
Toldoverholdelse:For internationale forsendelser udarbejdes al nødvendig tolddokumentation – herunder handelsfaktura, pakkeliste, konnossement og mølletestcertifikater – for at sikre problemfri klarering i destinationshavnen.
Sikker fastgørelse:Inde i transportkøretøjet eller containeren er bundter og kasser sikkert fastgjort og afstivet for at forhindre forskydning, rulning eller bevægelse, der kan forårsage skade under transport.
Sporing og overvågning:Avancerede logistiksporingssystemer anvendes til at overvåge forsendelsesstatus og give kunderne opdateringer om deres placering i realtid.
Forsikring:Afhængigt af ordreværdien og kundens krav kan der tegnes en søfragtforsikring for at dække potentielle tab eller skader under transport.
Kort sagt sikrer Womic Steel, at alle kedel- og legeringsrør er pakket med brancheførende beskyttelsesforanstaltninger og forsendt med pålidelige transportmetoder for at nå deres destination i optimal stand. Korrekt emballering og forsendelsesprocedurer er afgørende for at bevare integriteten og kvaliteten af de leverede produkter.
Fordele og ofte stillede spørgsmål fra Womic Steel
Hvorfor samarbejde med Womic Steel?
One-Stop-Shop:Komplet sortiment fra sømløse kedelrør til matchende OEM-rørfittings (albuer, T-stykker, reduktionsstykker, flanger) i kompatible materialekvaliteter.
Teknisk overholdelse:Fuldstændige testcertifikater for møller (EN 10204 type 2.2, 3.1 eller 3.2) leveres med hver forsendelse, med detaljerede oplysninger om den nøjagtige kemiske sammensætning og mekaniske testresultater.
Værditilvækstydelser:Endeafskæring, gevindskæring og kobling samt korrosionsbeskyttende belægning (FBE, 3LPE, epoxy, galvanisering) tilgængelig internt.
Konkurrencedygtig logistik:Strategisk partnerskab med globale speditører sikrer optimeret containerlastning og omkostningseffektiv verdensomspændende forsendelse.
Lagerbeholdning og tilgængelighed:Omfattende lager af standard kedelrørsstørrelser sikrer korte leveringstider og hurtig respons på presserende projektkrav.
Vælg Womic Steel Group som din pålidelige partner for høj kvalitetRør og fittings i rustfrit stål oguovertruffen leveringsevne.Velkommen forespørgsel!
Hjemmeside: www.womicsteel.com
E-mail: sales@womicsteel.com
Tlf./WhatsApp/WeChat: Victor: +86-15575100681 ellerJack: +86-18390957568
Ofte stillede spørgsmål (FAQ)
Q: Hvad er forskellen på sømløse og svejsede kedelrør?
A: Sømløse kedelrør er fremstillet af massive barrer uden svejsesøm, hvilket giver overlegen trykintegritet og ensartethed. De foretrækkes til kedelapplikationer med høj temperatur og højt tryk. Svejsede rør er velegnede til lavere tryk og mindre kritiske driftsforhold.
Q: Hvilke varmebehandlingsbetingelser er tilgængelige for kedelrør?
A: Almindelige leveringsbetingelser omfatter varmvalset, koldtrukket, normaliseret (+N), udglødet og bratkølet og anløbet. Den specifikke varmebehandling anvendes baseret på materialekvalitet og slutanvendelseskrav for at opnå optimale mekaniske egenskaber.
Q: Hvad betyder "TC2" på et materialecertifikat?
A: TC2 (testkategori 2) i henhold til EN 10216-standarderne kræver specifikke inspektioner, herunder trækprøvning ved forhøjet temperatur og 100 % ikke-destruktiv prøvning (NDT) på hvert rør. Dette testniveau er påkrævet til kritiske kedel- og trykbeholderapplikationer.
Q: Kan Womic Steel udstede 3.2 inspektionscertifikater (tredjepartsinspektion)?
A: Ja. Vi modtager gerne inspektioner foretaget af DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR eller enhver klientudpeget repræsentant under produktionen og før afsendelse. 3.2-certifikater leveres rutinemæssigt efter anmodning.
Q: Hvad er den maksimale længde, der er tilgængelig for kedelrør?
A: Vi leverer rør i standard faste længder på op til 12 meter (ca. 40 fod). Længere længder til HRSG-applikationer og U-bøjningsrør til varmevekslere er tilgængelige efter anmodning med detaljerede specifikationer og tegninger.
Q: Hvilke typer afslutninger tilbyder I?
A: Vi tilbyder glatte ender, skrå ender, gevindskårne ender og koblede ender. Specialfremstilling af ender er mulig for at opfylde specifikke installations- eller svejsekrav.
Q: Tilbyder I afskæringstjenester?
A: Ja. Vi tilbyder præcisionsskæring til præcise kundespecificerede længder med snævre tolerancer og rene, gratfri ender.











